Team

Board of DIRECTORS

Aero Ketty

Chairperson, National Union of Disabled Persons of Uganda-NUDIPU

Ssewagude Robert

Vice Chairperson and Representative for the Deaf

Mustafa Sabila

General Secretary- Representative for Eastern Region

Ogik Peter

Representative for Persons with Albinism and Treasurer

David Mastiko

Representative of persons with physical disabilities

Mukasa Edward

Representative for Uganda Parents with Children with Disabilities

Eunice Asiimwe

Representative for Persons with Disabilities Western Region

Stella Kabugho

Representative for Youth with Disabilities

Night Grace

Representative for the Visually Impaired

Shamim Wakobera

Representative of persons affected dwarfism

John Mwangaike

Representative of Persons living with Epilepsy

Faidah Judith

Representative for DeafBlind

Nalubega Afuwa

Representative for Central Region

Ewafu Geofrey

Representative for Mental Health

Kobusingye Anne

Female representative for Women with Disabilities

management

Kyozira Esther

Chief Executive Officer

Ninsiima John Chris

Director, Programmes

Dennis Mpamizo

Finance Manager

Human Resource

Nabaasa Sarah

Human Resource and Administrative Officer

FINANCE TEAM

Namuganza Syda Debuni

Finance Officer

Namugayi Justine

Finance Officer

TUSUBIRA EDSON

Finance Officer

Administrative Assistants

Nakagulire Patricia Pauline

Administrative Assistant

Muwanika Noah

Administrative Assistant

Clara Lucky

Administrative Assistant

Kakungulu Timothy

Administrative Assistant

Programme staff

Odwar Dennis

Programme Manager

Ssennoga Martin Kigozi

Programme Manager

Oyuki Yofisa

Programme Manager

Luyima Ronald

Programme Officer

Iyute Oyuu Deborah

Programme Officer

Kobusinge Lydia

Programme Officer

Popurus Aisu

Programme Officer

Seera Leah Dianah

Programme Officer

Ayinna Tonny

Programme Officer

Wolukawu Ambrose

Programme Officer

Nangosi David

Programme Officer

MUSINGUZI JULIUS

Programme Officer

Programme Assistant

Akullu Fionna Okello

Programme Assistant

Achan Norah

Programme Assistant

ACHIENG WINNIE

Programme Assistant

Hamba James

Programme Assistant

Nuwebuhingiro Mark

Programme Assistant

Kagwa Robert

Programme Assistant

JAMES DEBO LULE

Programme Assistant

Nakubulwa Zawadi Jingo

Programme Assistant

Turyahiirwa Goretti

Programme Assistant

Mulindwa Rebecca

Programme Assistant

Aciro Jennifer

Programme Assistant

Amono Rose Ocitti

Programme Assistant

Nkulinga Solomon Collins

Programme Assistant

Mugisa Robert

Programme Assistant

Twinomugisha Edward Bills

Programme Assistant

Mulwanyi Andrew

Programme Assistant

MUGABE FRANK

Programme Assistant

ASIDA DANIEL AWORY

Programme Assistant

Drapaga James

Programme Assistant

Communication

Mbabazi Joanita

Communications Assistant

MONITORING AND EVALUATION

ASIZU SANDRA

Monitoring and Evaluation Officer

Reasonable Accommodation support staff

OJIROT SARAH

Sign Language Interpreter

Niwagira Deogratius

Personal Assistant

Nannozi Florence

Personal Assistant

Okothi Edwine Victor

Personal Assistant

Solverwp- WordPress Theme and Plugin